Po patirtos tragedijos – 11 500 eurų. Ar tai įmanoma?

Vakar spaudoje pasirodė pranešimas apie  jauną šeimą sukrėtusią tragediją. Į Lazdijų ligoninę gimdyti trečio vaikelio atvažiavusi moteris patyrė didžiausią siaubą. Gimęs vaikelis – neišgyveno. Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba nustatė, kad ligoninė padarė reikšmingų pažeidimų, nustatyti ligoninės darbo trūkumai. Šioje skiltyje mūsų advokatas pateikia bendrą principą, ką daryti, nuo ko pradėti, kad išsireikalautumėt patirtos žalos kompensaciją. Kiekvienu konkrečiu atveju konsultuojama individualiai ir teikiami būtent jūsų situacijai geriausiai tinkantys pasiūlymai ir veiksmų planai. Jums tereikia susisiekti su mumis, o tai padaryti paprasta – tereikia užpildyti ir atsiųsti šiame puslapyje esančią anketą.

O bendrasis veiksmų planas yra toks:

1. Įvykus tokiam įvykiui, visų pirma, būtina kreiptis į Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisiją, veikiančią prie Sveikatos apsaugos ministerijos, reikalaujant turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo. Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija yra privaloma ikiteisminė institucija ginčams dėl pacientų teisių pažeidimo fakto ir tuo padarytos žalos dydžio nustatymo nagrinėti. Pareiškimai Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijoje turi būti išnagrinėti ir sprendimas priimtas ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo pareiškimo gavimo dienos, šį terminą galima pratęsti, bet ne ilgiau kaip dar 2 mėnesiams.

2. Nesutinkant su sprendimu, per 30 dienų nuo sprendimo priėmimo dienos, o sprendimo priėmimo metu nedalyvavę asmenys, – per 30 dienų nuo tos dienos, kai jie sužinojo apie sprendimą, turi teisę kreiptis į teismą dėl ginčo nagrinėjimo iš esmės.

Pažymėtina, kad šiuo konkrečiu  atveju (tragedija Lazdijų ligoninėje), nukentėjusi mama ar/ir mirusio vaikelio tėvas turi teisę reikalauti turtinės bei neturtinės(!) žalos priteisimo.

A) Turtine žala laikomos visos turėtos išlaidos įskaitant gydymo, laidojimo išlaidas, negautas pajamas ir pan.

B) Neturtine žala pagal LR civilinio kodekso 6.250 str. yra laikomas fizinis asmens skausmas, dvasiniai išgyvenimai, dvasinis sukrėtimas, emocinė depresija ir kita, teismo įvertinta pinigais. Pagal formuojamą teismų praktiką – neturtinė žala atlyginama visais atvejais, kai padaryta žalos asmens sveikatai bei dėl gyvybės atėmimo. Teismų praktikoje neturtinės žalos dydis tokiose situacijose vyrauja nuo 7 500 Eur iki 11 500 Eur.

Pinigai bus išieškomi iš Draudimo kompanijos! Atkreiptinas dėmesys į tai, kad kiekviena gydymo įstaiga privalomai draudžiasi civilinės atsakomybės draudimu turtinei ir neturtinei žalai atlyginti. Todėl, Jūsų patirtą žalą atlyginti privalo draudimo bendrovė, kuri apdraudė ligoninės veiklą (šiuo atveju Lazdijų ligoninės veiklą). Tuo atveju, jei draudimo išmoka yra nepakankama visai žalai atlyginti, papildomas išlaidas privalo atlyginti pati sveikatos priežiūros įstaiga - tai yra ligoninė.

Lietuvoje puikiai veikia žalos atlyginimui sustyguota įstatyminė bazė. Tereikia tinkamai ja pasinaudoti.