• Pradžia
  • Naujienos
  • Kur dingsta į pensijos fondą sumokėti pinigai, jeigu žmogus žūsta anksčiau, taip ir nesulaukęs pensijos?

Kur dingsta į pensijos fondą sumokėti pinigai, jeigu žmogus žūsta anksčiau, taip ir nesulaukęs pensijos?

Užsidirbti sau antrą pensiją ir pasirūpinti oria senatve -  tai pagrindinis troškimas, todėl  didžioji dalis žmonių, vos tik tokiai galimybei atsiradus, sudarė pensijos kaupimo sutartis. Šiandien žmogus dirba, gauna atlyginimą ir procentas senatvei kas mėnesį kapsi. Puiku. Tačiau paklauskime zala.lt teisininkų to, ko jūs, galbūt, nedrįstate  paklausti banke pasirašydami pensijos kaupimo sutartį, o gal toks klausimas pasirašant net i galvą neateina? O klausimas toks - Kur dingsta  į pensijos fondą sukapsėję žmogaus pinigai, jeigu jis žūsta anksčiau, taip ir nesulaukęs pensijos? Neduok tu, Dieve! - kaip žmonės sako, bet klausimas apie pinigus rimtas. Ar gali būti ir taip, kad jūs mokate pensijų fondui,  pinigai kaupiasi, bet nutikus tragedijai jie išgaruoja? Lieka banke?

Lietuvoje veikiančių didžiųjų bankų vadovai teigia, jog milžiniškos lėšos yra saugomos pensijų kaupimo fonduose, o vėliau perduodamos valstybei, nes daugumos mirusiųjų asmenų artimieji nesikreipia dėl pensijų kaupimo fonduose sukauptų lėšų paveldėjimo. Sodros duomenimis, nuo 2004 m. iš viso mirė 23 500 asmenų, turėjusių pensijos kaupimo sutartis. Atkreipiamas dėmesys į tai, kad kone 7 500 mirusių asmenų priklausiusios kaupimo sutartys neišregistruotos, o įpėdiniai nesikreipę dėl šių fondų, kurie sudaro beveik 1,92 mln. Eur, paveldėjimo.

Zala.lt teisininkai informuoja, jog pensijų kaupimo fonduose mirusiojo asmens sukaupti pinigai yra paveldimi bendra tvarka, pinigus išmokant šeimos nariams ar kitiems teisėtiems įpėdiniams, besikreipiantiems į palikimo atsiradimo vietos notarą per 3 mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos. Tokiu būdu, pensijų fonde sukauptas turtas gali būti paveldėtas pinigais arba pensijų fondo vienetais, priklausomai nuo pensijos kaupiamojo fondo.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, jei paveldėtojai nėra kreipęsi dėl sukauptų lėšų išmokėjimo, mirusiam dalyviui priklausantys fondo vienetai ir toliau yra laikomi pensijų kaupimo sąskaitose, nes pasitaiko atvejų, kai mirusiojo artimieji ilgai nesužino apie giminaičio mirtį. Tokiu būdu, pensijų kaupimo fonduose esančios lėšos yra investuojamos ir atsižvelgiant į kaupimui pasirinkto fondo pobūdį joms yra taikomas 1 procento turto valdymo mokestis. Jokie kiti administravimo mokesčiai nėra taikomi. Tuo atveju, jei paveldėtojai ilgą laiką nesikreipia dėl pensijų fonduose esančių lėšų pavedėjimo, visos sukauptos lėšos yra išmokamos valstybei.

Daugiau informacijos teikiama kiekvienu konkrečiu atveju užpildžius užklausą, esančią www.zala.lt puslapyje.